Share

Hogyan kezdődött a folpack sztorija?

A folpack, az a bizonyos átlátszó csomagolóanyag, szerintem mindenki konyhájában ott lapul valahol, készen arra, hogy megvédje a maradék pizzát vagy a tegnapi salátát. De vajon belegondoltunk már valaha, honnan is származik ez az anyag? Nos, ha nem, akkor most elmesélem a folpack érdekes történetét és felhasználását – mindezt lazán, egyszerűen.

Valamikor az 1930-as években bukkant fel először, és igazán forradalmi újításnak számított. Akkoriban a vegyészek polietilént kezdtek gyártani, ami igazán szuper anyag volt: rugalmas, strapabíró, és kiválóan védett mindent, amit becsomagoltak vele. És ami a legérdekesebb: a folpack elődjét eredetileg nem az ételek védelmére fejlesztették, hanem katonai célokra! A második világháború alatt fegyvereket csomagoltak bele, hogy megvédjék őket a rozsdától. A háború után viszont rájöttek, hogy a civil életben is van helye, így hamar el is terjedt a konyhákban.

Mire használjuk a folpackot?

A legtöbb ember – beleértve engem is – a leginkább ételek tárolására pontosabban azok becsomagolására használja. Szendvicsek, maradékok, gyümölcsök – mindenre rá lehet tapasztani, és szorosan rátapad az edényekre. Előnye, hogy légmentesen lezárja az ételeket, így nem száradnak ki és nem veszítenek az ízükből. Ha hűtőbe teszem az ételt, folpackkal letakarva nem kell attól félnem, hogy a szagok összekeverednek, beveszi az ennivaló más illatát vagy szagát.

És itt nem áll meg a dolog: a kertészek is felfedezték, hogy a folpack mini üvegházként is működik, így segít a növények csíráztatásában. Az iparban pedig csomagolásként használják, az élelmiszertől kezdve a raklapos árukig.

De mi van a környezettel?

Nem mehetünk el amellett, hogy műanyagból készül, és mint tudjuk, az egyszer használatos műanyagok ma már nem menők. Egyre többen keresnek környezetbarát alternatívákat, például méhviaszos kendőket vagy szilikon fedőket, amiket újra és újra fel lehet használni. Sőt, néhány országban már be is tiltották az egyszer használatos műanyagokat, ami arra kényszeríti a gyártókat, hogy új megoldásokat találjanak.

És hogy mit tartogat a jövő? Hát, a legújabb trend a biológiailag lebomló és komposztálható csomagolóanyag irányába mozdult el. Ezek a környezetbarát verziók ugyanúgy megvédik az ételeket, de sokkal kisebb terhet rónak a Földre. Emellett vannak már „intelligens” csomagolóanyagok is, amik színváltozással jelzik, ha az étel megromlott. Na, ez már tényleg high-tech!

A művészi folpack?

Nem gondoltam volna, de még a művészet világában is felbukkant! Egyes művészek kihasználják az átlátszóságát és formálhatóságát, és egészen elképesztő installációkat hoznak létre belőle. És ha ez nem lenne elég, sokan a műanyag szennyezés problémájára is felhívják a figyelmet a folpackból készült műveikkel. Tehát ez a kis hétköznapi anyag, amit a konyhában használunk, a művészetben is újraértelmezésre talált.

A termék jövője

Ahogy elnézem, a története messze nem ért véget. Folyamatosan fejlesztik, és ahogy a fenntarthatóság egyre fontosabbá válik, egyre több környezetbarát verzió fog megjelenni. Én személy szerint várom, hogy milyen újdonságok jönnek, mert bár szeretem használni, de jó lenne tudni, hogy használatával nem ártok a bolygónak túlságosan. A kutatók jelenleg olyan bevonatok fejlesztésén dolgoznak, amelyek meghosszabbítják az élelmiszerek eltarthatóságát, csökkentve ezzel az élelmiszerpazarlást és a csomagolóanyagok használatát egyaránt. Cool!

Szóval, legközelebb, amikor becsomagolod a maradék ebédet vagy vacsorát, gondolj arra, hogy ez a kis műanyag darab milyen hosszú utat járt be a világháborús fegyverektől a konyhapultig!

Olvasd ezt is...